- 2024-12-28
- Posted by: juhasz imre
- Category: Polcrendszer
A megfelelő fali polc kiválasztásának menete
Kínálatunkban található fali polcok alkotóelemeiről készült már bejegyzés, azonban a típus és méret kiválasztáshoz szükséges gyakorlati szempontokat még nem részleteztük. Ezt az űrt betöltve próbálok némi iránymutatást adni. Természetesen minden eset egyedi és többféle jó megoldás létezik, a továbbiakban az általunk preferált megoldást próbáljuk szemléltetni.
A nulladik szempont
A megfelelő fali polcrendszer kiválasztásának nulladik lépése a felhasználás módjának meghatározása. Szerszámfal építése esetén egysoros polcrendszerre van szükség mivel a perforált lemezek akasztó fülei az egysoros rendszerrel kompatibilisek (50 mm-es osztás). Gardróbépítés esetén viszont a kétsoros polcrendszer lesz a befutó, hiszen kétsoros tartókarból van rúdtartós verzió a kínálatunkban (32 mm-es osztás). Ezektől eltérő felhasználás esetén a teherbírás, az ár vagy esetleg az esztétikum lehet döntő szempont, utóbbi kettőt a felhasználó viszonylag könnyen el tudja dönteni, így a teherbírással kapcsolatos kérdéseket fogjuk kivesézni a tervezési példánkban.
Általános elmondható, hogy a teherbírást nagyban befolyásolja a fal típusa, a felhasznált tipli fajtaja, mérete stb. tehát a rögzítés kivitelezesen áll vagy bukik a rendszer stabilitása. Gipszkartonra nem javasoljuk a fali polcok használatát, persze a megfelelő rögzítőelemekkel és tudatos felhasználás mellett kielégítő megoldást jelenthetnek.
Egysoros fali polcrendszer tervezése
Általános információ
Legfontosabb, hogy a polclapok a felhasználásnak megfelelő mennyiségű ponton alá legyenek támasztva. Gyártói adatok alapján a tartókarok teherbírása 60 kg mérettől függetlenül, míg a falisíneké 55 kg 200 mm-enként, amennyiben betonfalra rögzítünk és az összes rögzítő furaton keresztül felfúrásra kerül a falisín. Tehát ez egy elméleti érték, mindig vegyük figyelembe a fal típusát, illetve a polcként használt fa lap teherbírását és tömegét, és hagyjunk biztonsági tartalékot a rendszerben! A polclapok elmozdulását vagy lecsúszását kétféleképpen lehet meggátolni: például TU25-ös tartókar eseten 25 cm-es lapot vágatunk, ezáltal a kar végén levő karom gátolja meg a lecsúszást. Figyelem! A tartókaroknál megadott szám értek a tartókar polcakasztó kampója és a falisín közti távolságot jelöli, így polclap vágatáskor figyelni kell arra, hogy élvédelemmel együtt beleférjünk jelen példa esetén a 25 cm-be. Másik opció hogy kicsit nagyobb lapot vágatunk például TU25-ös tartókarra 28 cm-eset és a tartókar kampóinál 5 mm átmérőjű fúrószárral belefúrunk egy zsákfuratot a lapba alulról, igy a kampó beleül a lapba. A következő két kép ezt a kétféle megoldást szemlélteti.
Példa
Lássunk egy konkrét példát a polcrendszer építőelemek összeírására: 4 méteres falfelületünkre szeretnénk 400 mm mély polcrendszert telepíteni, összesen 6 db polclappal és nagyjából 300 mm-es polcközökkel. 18mm vastag bútorlapokat vágatnánk a fémszerkezetre. Ilyen esetben érdemes két részre bontani a hosszt, hiszen 4 méteres bútorlapot nem fogunk tudni beszerezni, 2 méteres esetén már egyszerűbb dolgunk van és ennek eredményét fogjuk duplikálni, hogy kiadja a teljes 4 méterünket. 800 mm-nél nagyobb fesztávolságot nem érdemes tartani az alátámasztások között, hiszen a bútorlap a saját súlya alatt is kepés elhajolni az idő múlásával. 2 méterre 3 db falisín esetén 800 mm közökkel számolva a polclapok szélén marad két oldalt kb. 200-200 mm túllógásunk. Ennek értékét nem érdemes nagyobbra választani. Ezek alapján egy 2 méteres polclap teherbírása a teljes felületen: (55 kg x „alátámasztások száma”) – „bútorlap tömege”. Online kalkulátorok alapján a bútorlap tömege kerekítve legyen 10 kg. Igy összesen (55 x 3) – 10 = 155 kg-ot pakolhatunk egy szinten a fémszerkezetre. Ne feledjük, hogy megoszló terhelésről van szó. Jelen példánkban szeretnénk csökkenteni a 200 mm-es túllógást, illetve a nagyobb biztonság érdekében növelni a teherbírást (tekintettel a nagy mélységre, sok dolog elfér egy lapon, így könnyen összeadódik a teher). 4 db falisínnel, 600 mm-es alátámasztási távolsággal a két oldalon 100-100 mm túllógásunk lesz, a fémszerkezet teherbírása pedig elméletben (55 x 4)-10 = 210 kg-ra nőtt erre a 2 méteres szakaszra. A példában szereplő peremfeltételek mellett tételesen a következőkre van szükségünk:
- 8 db WU200 falisin
- 6 x 8 = 48 db TU40 tartókar
- 80 db 8 x 60 mm-es „Blau” tipli (általunk ajánlott méret és típus – webshopunkban a falisín tulajdonságainál fel van tüntetve, hogy melyik méretnél hány darab rögzítőfurat van.)
- 80 db 5 x 80 mm-es csavar (általunk ajánlott méret, a falisín furatok átmérői 7 mm, a hosszúság megválasztásánál figyelembe kell venni a falisín U-profiljának magasságát (kb. 12mm))
- az altalunk szimpatikusabb szerelési mód alapján 12 db 400 mm vagy pl. 430 mm mély polclap vágatva.
A polcrendszerrel kapcsolatos további hasznos tippek
- Szerszámfal építése esetén a perforált lemezek akasztó füleiből befér egymás mellé kettő is a falisínek hornyaiba, tehát nincs szükség duplán rakni a falisínt, ha egymás mellé több perforált lemezt helyeznénk el.
- A perforált lemezek felső és alsó merevítő pereme közel azonos méretű, mint a falisínek U-profilja, így göröngyös falon nem garantált, hogy be lehet majd akasztani a perforált lemezeket.
- A szereléshez szükséges eszközök: ütvefúró, tipli méretének megfelelő fúrószár, ceruza, csavarbehajtó a csavarokhoz illő bitfejjel, vízmérték és mérőszalag. Továbbá nagyban megkönnyíti a szerelést, ha akad kéznél egy lézeres szintező is, hisz fontos, hogy a falisínek párhuzamosan helyezkedjenek el egymással.
- Mivel bármilyen egyedi méretű falszakasz bepolcozható fali polcainkkal, ezért kizárólag a fémszerkezetet forgalmazzuk, a faanyagot érdemes a legközelebbi lapszabászatról beszerezni.
- És a legfontosabb: a megadott teherbírás megoszló terhelésre vonatkozik. Ha a polclap egyik szélére dinamikusan ráhelyezzük vagy hanyagul rádobjuk a tárolni kívánt tömeg nagy részét akkor elképzelhető, hogy meglepetés fog érni bennünket. Ha ezt szem előtt tartjuk, akkor egy masszív, időtálló tárolási megoldást lehet kialakítani az általunk forgalmazott polcelemekből.
Kétsoros fali polcrendszer tervezése
Hamarosan folytatjuk…